Tygodniu bieżącego roku cena została utrzymana i aktualnie wynosi 12,00 DKK/kg (6,97 zł/kg) w klasie E. W minioną środę w Niemczech cena nie zmieniła się i obecnie wynosi 2,20 EUR/kg (9,52 zł/kg) w klasie E wbc. Ceny macior w skupach wynoszą 3,50–6,30 zł/kg, przy średniej na poziomie 5,10 zł/kg. Przed tygodniem średnia cena macior była wyższa o 0,13 zł/kg.
07.2024 Ceny skupu tuczników i macior: stawki nadal spadają
Taka sytuacja powoduje, że nadwyżki pozostają na unijnym rynku. Póki co notowania na niemieckiej giełdzie VEZG pozostają kolejny tydzień niezmienne. 1,92 euro/kg w klasie E to stawka wyjściowa do ustalania cen transakcyjnych u naszych zachodnich sąsiadów, które są zazwyczaj o kilka eurocentów od niej wyższe. Zatem w przeliczeniu na złotówki niemieccy producenci tuczników otrzymują za świnie ok. 8,25 zł/kg w klasie E. Jest to dużo więcej niż stawki obowiązujące u nas.
Biorąc pod uwagę różnice kursowe, stawka na duńskim rynku spadła o 0,17 zł/kg. Natomiast cena z rynku niemieckiego się nie zmieniła. Ceny macior w skupach oscylują w przedziale 3,00 – 5,50 zł/kg (średnia 3,83 zł/kg na podstawie informacji z 28 firm, przy stawce 3,53 zł/kg odnotowanej przed tygodniem). Zwiększony świąteczny popyt zaspokajany jest poprzez nieco wyższą podaż żywca oraz mniejszy eksport, którego nadwyżki pozostają na rynku unijnym.
Także Chiny zdradzają wyraźną tendencję do ograniczenia produkcji. Według oficjalnych danych pogłowie macior spadło w Państwie Środka o 8 %. W Niemczech liczba ubijanych świń jest niższa niż w ubiegłym roku. Ograniczone zainteresowanie ze strony handlu także nie stymuluje korekty cen. W związku z tym, szanse na szybki wzrost cen żywca nie są duże.
Aktualnie na rynku trudno zaobserwować jakiekolwiek impulsy, które mogłyby odwrócić ten trend. Sytuację polskich hodowców trzody chlewnej dodatkowo pogarsza coraz większa presja wirusa ASF. Na naszym podwórku jak na razie sytuacja kształtuje się nieco lepiej. Choć poziom wzrostu ceny skupu tuczników jest daleki od oczekiwań producentów świń, to jednak odnotowaliśmy pewną poprawę w tym zakresie. Średnia cena w ubojniach oscylowała wokół wartości 8,90 zł/kg. Pewne nadzieje rozbudza jednak fakt, że zdarzają się także transakcje realizowane za cenę ponad 9 zł/kg.
Ceny tuczników ostatnio wzrosły, ale…
Krajowe ceny tuczników są obecnie jednymi z najwyższych w UE. Wzrost średniej stawki dotyczy zarówno żywca wieprzowego, jak i w wadze poubojowej. Pierwsze majowe zestawienie cen skupu tuczników na rynku krajowym nie przyniosło większych zmian. W odstępie tygodnia, proponowane przez ubojnie stawki niemal nie drgnęły. Podobnie jest w Danii, gdzie cena tuczników utrzymała się i aktualnie wynosi 12,90 DKK/kg (7,50 zł/kg) w klasie E.
Tymczasem duże ryzyko dla produkcji tuczników w Europie może stanowić dalsze rozprzestrzenianie się ASF. Ceny macior w skupach oscylują w przedziale 3,50-5,00 zł/kg (średnia 3,99 zł/kg na podstawie informacji z 30 firm, przy stawce 4,00 zł/kg odnotowanej przed tygodniem). Niestety, obecna sytuacja na rynku trzody chlewnej jest niestabilna – od czerwca ceny pozostają w trendzie spadkowym.
Ryzykiem dla prognoz są rozprzestrzeniające się choroby zwierząt. Czynnikiem wsparcia będą rosnące koszty, w tym m.in. Większość monitorowanych przez nas zakładów podniosła cenniki, nawet o 1,40 zł. Zakładom brakuje surowca, a zapotrzebowanie na mięso rośnie przed Świętami. Ceny z Polski podano w złotówkach za kilogram, z Danii w koronach duńskich za kilogram, z Niemiec w euro za kilogram.
Tuczniki
- Ostatnie dni przyniosły drastyczne spadki cen tuczników.
- W niektórych skupach spadły one o kilkadziesiąt groszy.
- Na rynku krajowym, pomimo rekordowo wysokich cen skupu, popyt na świnie rzeźne pozostaje na wysokim poziomie.
- Natomiast ceny jałówek oscylują w granicach 11,00-13,00 zł/kg, a ceny krów wynoszą od 8 do 12 zł/kg.
- Tygodniu bieżącego roku cena spadła o 0,20 DKK/kg i aktualnie wynosi 10,80 DKK/kg (6,26 zł/kg) w klasie E.
Na krajowym rynku skupu tuczników ewidentnie brakuje żywca. Stawki rosną w zawrotnym tempie i Spotkanie RBNZ: NZDUSD nadal się umacnia w ciągu tygodnia niekiedy osiągały poziom 1,00 zł/kg. Aktualnie średnia wycena tuczników w Polsce, w rozliczeniu poubojowym, zdecydowanie przewyższa stawkę z dużej niemieckiej giełdy.
Aktualne ceny skupu tuczników wbc za granicą
Trend zwyżkowy utrzymuje się już od kilku tygodni, a obecne notowania są wyższe niż rok temu. Rolnicy mogą spodziewać się korzystniejszych warunków sprzedaży, o ile sytuacja rynkowa pozostanie stabilna. W Niemczech notowania tuczników pozostają na niezmienionym poziomie. Stawka za świnie ustalona 20 listopada wynosi 1,92 euro/kg. Przeliczając na złotówki, niemieckie tuczniki skupowane są po ok. 8,32 zł/kg, czyli drożej niż w Polsce.
Podczas gdy w Niderlandach (Holandii) 2,06 euro za kilogram (wbc). Tygodniu roku wahają się w granicach od 6,50 do 7,90 zł/kg, a ich średnia cena wynosi 7,18 zł/kg. Jednak w porównaniu do początku tygodnia przedział cen nie uległ zmianie. Konkretnie to średnia cena skupu wynosiła wtedy 7,20 zł/kg.
Natomiast ceny jałówek oscylują w granicach 11,00-13,00 zł/kg, a ceny krów wynoszą od 8 do 12 zł/kg. Na aktualne ceny tuczników wpłynął przede wszystkim import taniej wieprzowiny z Hiszpanii. Eksport z Unii Europejskiej, szczególnie z Hiszpanii, obecnie spada.
Natomiast w Niemczech ceny świń pozostają bez zmian. Stawka za tuczniki ustalona 21 sierpnia wynosi 2,00 euro/kg. Nadchodzący szef gospodarki UE apeluje o mniej restrykcyjną politykę budżetową Przeliczając na złotówki, niemieckie tuczniki skupowane są po ok. 8,56 zł/kg. Mianowicie kwoty minimalne i maksymalne pozostały takie same i wahają się od 4,00 do 6,00 zł/kg.
Ceny tuczników w Polsce mocno rosną
Sprawdzamy, jakie są aktualne ceny bydła rzeźnego w wybranych zakładach i ubojniach w kraju. Wielkopolskim a dokładnie w powiecie gostyńskim, ceny byków maksymalnie wynoszą 14-15,30 zł/kg w przypadku bydła mięsnego. Z kolei, ceny bydła mieszańcowego nie wynoszą więcej niż 14 zł/kg. Najmniej, bo od 12 do 13 Noble Markets zł/kg hodowcy uzyskają za bydło rzeźne rasy holsztyńsko-fryzyjskiej.
- Jest to obniżka o 0,02 zł/kg w porównaniu do poprzedniego notowania.
- W nawiasach podano średnie ceny w konkretnym dniu.
- Obecne ceny skupu tuczników na polskim rynku wahają się między 6,50 a 8,00 zł/kg w wadze żywej.
- Natomiast w Niemczech ceny świń pozostają bez zmian.
- Przeliczając na złotówki, niemieckie tuczniki skupowane są po ok. 8,13 zł/kg.
Obecnie ceny tuczników wbc w Niemczech wynoszą średnio 2,20 EUR/kg (9,46 zł/kg). Czyli z polskiej perspektywy ceny u naszych zachodnich sąsiadów spadły o 0,02 zł/kg, a to za sprawą różnic kursowych. Tygodniu bieżącego roku wynosi w klasie E 12,30 DKK/kg, czyli 7,08 zł/kg.
Wszystkie podane w artykule ceny są wartościami netto. Krajowy Związek Producentów Trzody Chlewnej POLPIG uważa, że wyższy popyt w okresie przedświątecznym zaspokaja wyższa podaż towaru. Ekspert zwraca jednak uwagę na wzrost cen zbóż, który może obniżyć opłacalność produkcji tucznika.
Ceny minimalne spadły o 0,40 zł/kg zaś maksymalne o 0,10 zł/kg. Mimo tych spadków średnia cena wzrosła w tym okresie o 0,27 zł. Obecne ceny tuczników w klasie E w krajowych skupach wahają się w granicach 9,10–9,80 zł/t przy średniej wynoszącej 9,48 zł/t. Tymczasem cena tuczników w Niemczech, w połowie 24. Tygodnia roku, dokładnie — w klasie E wbc wyniosła 2,20 EUR/t (9,50 zł/kg). Z drugiej strony cena żywca wieprzowego w Danii, w klasie E wynosi 12,00 DKK (6,95 zł/kg).